Tabuľka 339 Choroby a škodci na stromoch v mestskom prostredí
Krytonos jelšový -
Cryptorrhynchus lapathi
Index | Zoznam všetkých škôd

Druhy stromov Schadbild

Larvengänge im Holz

Schadbild unter der Rinde

Jelše, topole, vŕby, iné druhy listnatých drevín


Popis poškodenia
Vädnúce výhonky resp. zakrpetené a odumierajúce (mladé) rastliny; nafúknuté, neskôr usychajúce miesta na kôre, často zovreté okolo mladých konárov; po zavalení má toto miesto často rakovinový vzhľad; vyvŕtané diery – čiastočne s vypadanou drvinou pilín; pri rozrezaní dreva vidno chodby najčastejšie vyplnené pilinovou drvinou, čiastočne ale aj čisté.


Pôvodca poškodenia
Krytonos, 6-9 mm veľký; čierno sfarbený s charakteristickou bielou zadnou časťou; generácia dvojročná; kladenie vajíčok na jar do popukanej kôry. V druhom roku žer lariev (od apríla/mája do júla) najprv pod kôrou formujúc chodbičky, neskôr miestne; nakoniec stúpa drevom smerom hore ; kuklenie v dreve, od stredu júla mladé chrobáky; do neskorej jesene „žer vypichovaním” na mladých výhonkoch.


Možnosti zámeny
Lykokaz vŕbový, fúzač topoľový majú väčšinou väčšie vyvŕtané otvory


Následky na strome
Chradnúce a odumierajúce výhonky a časti koruny, výpadok celých rastlín. Zvláštny význam v škôlkach, najmä na vŕbach. Zvýšené nebezpečie zlomu pri mladých stromoch ako aj pri starých stromoch v korune.


Potrebné opatrenia
Orez napadnutých rastlín, chemická ochrana: použitie insekticídu v čase znášky vajíčok – jar, v škôlkach: eventuálne boj proti chrobákom prezimujúcim v opadánke