Tabulka 357 Choroby a škodci na stromoch v mestskom prostredí
Krasoň borovicový a nosánik borovicový -
Phaenops cyanea; Pissodes piniphilus & P. pini
Index | Zoznam všetkých škôd

Druhy stromov P. piniphilus

P. pini

Blauer Kiefernprachtkäfer

Larve Kiefernprachtkäfer

Larvengänge

Borovice, väčšinou borovica lesná


Popis poškodenia

Blednutie celej koruny, neskôr odumretie. Larválny žer pod kôrou.

Krasoň borovicový: najprv cikcakovité, len trochu zhnednuté chodby v lyku, neskôr aj v beľovom dreve obláčkovito vyplnené drvinou, až do 1 cm široké; šikmo oválny otvor zavŕtania chrobáka.

Nosánik borovicový: Larválne chodby hviezdicovito idúce od seba, neskôr nepravidelne prebiehajúce a vyplnené kyprou tmavou drvinou; typické hniezdo pre kukly vystlaté drvinou zapustené v beli; okrúhly otvor zavŕtania chrobáka.

 


Pôvodca poškodenia
Phaenops cyanea: sploštený chrobák, modrý až zelenomodrý lesklý, 8-10 mm; Larva v tvare varechy s oválnou, tmavou, zvraštenou chitínovou platňou na prednej hrudi, dĺžka do asi 2 cm.

Pissodes piniphilus: Nosánik asi 5 mm dlhý, hnedý so žltou škvrnou na krovkách na úrovni zadných nôh; larva beznohá, bez očí, pokrivená.

Pissodes pini: Chrobák asi 8 mm, červenohnedý s dvomi nezreteľnými, žltými pásikmi na krovkách.


Možnosti zámeny

Žer by mohol byť v neskoršom štádiu zamenený s fúzačom.


Následky na strome

Chrobáky môžu byť počas vhodných poveternostných podmienok (teplo) a na oslabených stromoch škodlivé. Ich napadnutie môže viesť k odumieraniu rastlín; vitálne stromy sa môžu zachrániť pri čerstvom napadnutí intenzívnou tvorbou živice.


Potrebné opatrenia

Pri napadnutých stromoch nie sú kuratívne opatrenia možné. K ochrane susedných stromov musia byť napadnuté stromy vyrúbané najneskôr koncom mája pred vyliezaním chrobákov, odkôrnené a kôra spálená.