Tabulka 374 Choroby a škodci na stromoch v mestskom prostredí
Motýľ (eng : Pine processionary moth) -
Thaumetopoea pityocampa
Index | Zoznam všetkých škôd

Druhy stromov Eigelege

Schmetterling, Weibchen

Schmetterling, Männchen

Raupe

Rôzne druhy borovíc, cédre, zriedka smreky, smrekovce a jedle


Popis poškodenia

Štrbinový žer a holožer ihlíc. Na jeseň a v zime biele, vatovité hniezda (až 0,5 m veľké), v ktorých sa nachádzajú stovky húseníc.


Pôvodca poškodenia

Húsenice husto ochlpené a tmavé, zospodu svetlé. Motýle bielosivé, na hlave charakteristická
4- zahrotená hrebeňová lišta. Samčeky s dvojitými hrebeňovými tykadlami. Pozor: dotyk s húsenicami môže vyvolať silnú alergickú reakciu! Častý škodca v mediteránnej oblasti. V strednej Európe výskyt príležitostne, sotva spôsobuje škody, lebo suma teplôt k úplnému vývoju u nás nepostačuje. Húsenice prezimujú v hniezdach (ochrana proti chladu) a putujú na jar vo forme pochodu-sprievodu zo stromov, aby sa kuklili v pôde. Po období zakuklenia, ktoré môže trvať od niekoľko málo mesiacov po 4 roky, sa liahnu motýle. V lete prebieha párenie a následné kladenie vajíčok na bázy borovicových ihlíc. Asi o mesiac sa liahnu húsenice, zvliekajú sa dvakrát a začnú zakladať zimné hniezdo.


Možnosti zámeny

Pri prítomných zimných hniezdach sotva možné


Následky na strome

Silné straty ihlíc až holožer. Jeden holožer vedie sotva ku škodám.


Potrebné opatrenia

Pri masívnom napadnutí použitie preparátov Bacillus thuringiensis pred tvorbou zimného hniezda, alebo biotechnické inhibítory resp. nanajvýš insekticídy, zber húseničích hniezd (ochranný odev!)